Brent zjutraj nad 110 dolarji, zdravstvene delnice na borzah prehitele umetno inteligenco

foto: REUTERS/Jeenah Moon

Severnomorska nafta brent je v sredo ob 6.47 po podatkih Trading Economics stala pri 110,20 dolarja za sod. V torek je dosegla 111,99 dolarja, najvišjo raven v petih mesecih, trgovanje pa je končala pri 108,79 dolarja, poroča Reuters. Vlagatelji so se v torek po poročanju Reutersa usmerili v vrednostne delnice, kot so zdravstvene. Indeks Dow Jones Industrial Average je pridobil 529,85 točke ali 1,02 odstotka na 52.495,88 točke, tehnološki Nasdaq Composite pa je izgubil 0,02 odstotka na 26.424,82 točke. Zdravstveni sektor indeksa S&P 500 je po navedbah Reutersa dosegel rekordno raven, tehnološke delnice pa so bile največje breme trga. Širši S&P 500 je pridobil 0,28 odstotka na 7.712,57 točke.

Delnica družbe Eli Lilly se je podražila za 3,49 odstotka, družbe Merck za 3,25 odstotka in družbe UnitedHealth za 3,04 odstotka, delnici družb Nvidia in Apple pa sta izgubili 0,32 oziroma 0,99 odstotka, kažejo podatki Trading Economics. Med delnicami indeksa Dow se je najbolj podražila delnica družbe 3M, za 5,8 odstotka, potem ko je družba razširila partnerstvo z Amazonom na področju podatkovnih centrov in zvišala napoved letnega dobička, poroča Reuters.

SVETOVNI BORZNI INDEKSI, TOREK 20. 10. 2026
ZDA — ZAKLJUČEK
IndeksZaključekSpr. (%)
Dow Jones Industrial Average52.495,88+1,02
S&P 5007.712,57+0,28
Nasdaq Composite26.424,82-0,02
EVROPA — ZAKLJUČEK
IndeksZaključekSpr. (%)
Stoxx Europe 600638,64-0,14
Euro Stoxx 506.124-0,4
DAX (Nemčija)25.304,42-0,1
CAC 40 (Francija)7.838,49-0,38
FTSE MIB (Italija)49.071,37-0,03
IBEX 35 (Španija)19.092,40+0,28
Lider.si | Vir: Reuters, Sharecast, Trading Economics; zaključne vrednosti 20. 10. 2026

Vseevropski indeks Stoxx Europe 600 je izgubil 0,14 odstotka na 638,64 točke, padce pa so po poročanju Reutersa vodile industrijske delnice. Švicarska družba ABB, velik dobavitelj podatkovnih centrov, je izgubila pet odstotkov zaradi nervoze vlagateljev glede vzdržnosti naložb v umetno inteligenco. Delnica družbe Schneider Electric se je pocenila za 3,3 odstotka, potem ko je francoski proizvajalec električne opreme s hitro prodajo novih delnic institucionalnim vlagateljem zbral šest milijard evrov za delno financiranje prevzema ameriškega razvijalca programske opreme PTC. Farmacevtska družba Sanofi je pridobila 3,62 odstotka, kažejo podatki Trading Economics.

Na borznem prvencu v Seulu je delnica južnokorejske družbe Elice, ki gradi infrastrukturo za umetno inteligenco, po poročanju Reutersa padla skoraj 30 odstotkov pod ceno iz prve javne ponudbe. Delnica nizozemske družbe ASML, največje v indeksu Euro Stoxx 50, je po podatkih Trading Economics izgubila 2,71 odstotka, sam indeks pa je izgubil 0,4 odstotka na 6.124 točke. Nemški DAX je po podatkih Sharecasta izgubil 0,1 odstotka, francoski CAC 40 pa po poročanju Reutersa ob nadaljevanju protestov v Franciji 0,38 odstotka.

“Svetovni delniški trgi so se gibali mešano. Solidni rezultati so podpirali ameriške trge, drugod pa so bolj obremenjevali nenehni pomisleki glede trgovanja z umetno inteligenco ter visoke cene nafte in stroški zadolževanja,” so v sredinem komentarju strankam zapisali analitiki avstralske banke Westpac, poroča Reuters.

DELNICE IN OBVEZNICE, TOREK 20. 10. 2026
ZDA — DELNICE (USD)
DelnicaZaključekSpr. (%)
Eli Lilly1.283,66+3,49
Amgen438,94+3,29
Merck148,30+3,25
UnitedHealth419,26+3,04
Nvidia216,39-0,32
Apple339,55-0,99
Alphabet340,28-1,13
Meta694,09-1,61
GE Aerospace299,87-3,67
EVROPA — DELNICE (EUR)
DelnicaZaključekSpr. (%)
Sanofi73,58+3,62
Siemens260,25-2,24
ASML1.455,40-2,71
Schneider Electric244,30-3,29
OBVEZNICE ZDA — DONOSNOST
RočnostDonosnost (%)Spr. (o. t.)
10 let5,12-0,02
30 let5,42-0,06
Lider.si | Vir: Trading Economics, Forbes (30 let); zaključne vrednosti 20. 10. 2026

Družba ABB, katere delnica je v torek izgubila pet odstotkov, je za tretje četrtletje sporočila rekordna naročila zaradi naložb v podatkovne centre, družbi SpaceX pa so se prihodki od umetne inteligence skoraj podeseterili na 7,56 milijarde dolarjev, večinoma od oddajanja računske zmogljivosti, poroča Reuters. Skupni prihodki družbe SpaceX so se v tretjem četrtletju povečali za 161 odstotkov na 14,58 milijarde dolarjev, analitiki pa so jih pričakovali 12,72 milijarde, poroča CNBC. Delnica družbe SpaceX je v podaljšanem trgovanju poskočila za približno osem odstotkov.

Elon Musk je na telefonski konferenci z analitiki ob objavi rezultatov sporočil, da sta upravna odbora družb SpaceX in Tesla na zahtevo delničarjev ustanovila posebna odbora neodvisnih direktorjev, ki bosta preučila morebitno združitev. “Ker sem v navzkrižju interesov, ne morem sodelovati v pogovorih posebnih odborov,” je dejal Musk.

Rezultate za tretje četrtletje je objavilo 13 odstotkov podjetij iz indeksa S&P 500, od teh pa jih je po podatkih LSEG, ki jih navaja Reuters, 86 odstotkov preseglo pričakovanja analitikov. “Sedanja sezona je eno najboljših četrtletij za rast dobička na delnico v Evropi po mnogih letih,” je za Reuters dejal Burns McKinney, direktor in višji upravljavec portfeljev pri družbi NFJ Investment Group. Delnica družbe GE Aerospace je izgubila 3,67 odstotka, čeprav je družba po podatkih Investing.com presegla ocene dobička in prihodkov ter zvišala letno napoved. Netflix je v podaljšanem trgovanju izgubil več kot pet odstotkov, ker je napovedal prihodke v četrtem četrtletju pod pričakovanji analitikov, poroča spletni portal TheStreet.

SUROVINE, TOREK 20. 10. IN SREDA 21. 10. 2026
TOREK 20. 10. 2026 — ZAKLJUČEK
SurovinaCena (USD)Spr. (%)
Brent, sod108,79-0,69
WTI november, sod (iztek pogodbe)101,79-1,80
WTI december, sod97,82-0,73
Zlato, unča4.126,53-0,14
SREDA 21. 10. 2026 — OB 6.47
SurovinaCena (USD)Spr. (%)
Brent, sod110,20+1,29
Zlato, unča4.116,43-0,20
Lider.si | Vir: Reuters (nafta), Investing.com (zlato), Trading Economics (sreda); sprememba WTI december izračun Lider.si iz spremembe za 0,72 dolarja

Ceno brenta so v torek po poročanju Reutersa navzgor potiskali napadi jemenskih hutijev na savdsko infrastrukturo in poročila o napadih na ladje v Perzijskem zalivu, navzdol pa jo je potiskalo srečanje iranskega predsednika Masuda Pezeškijana s pakistanskim vojaškim poveljnikom Asimom Munirjem, ki posreduje med ZDA in Iranom. Nafta se je med trgovanjem pocenila za več kot dva odstotka po nepotrjenem poročanju, da sta Katar in Pakistan ZDA in Iranu predlagala kompromisni načrt, poroča Investing.com. Diplomat, vpleten v pogajanja, je po poročanju Bloomberga oporekal navedbam, da je dogovor blizu. Analitiki nizozemske banke ING so v torkovem komentarju po poročanju Reutersa zapisali, da trg zaradi nestanovitnosti razmer v ceno nafte vključuje znatno premijo za tveganje.

Predsednik ZDA Donald Trump je v petek z izvršnim ukazom ustavil uveljavitev novega svežnja sankcij in carin proti Rusiji. Sveženj predvideva tudi carine za blago iz držav, ki kupujejo rusko nafto in plin, poroča Euronews. V soboto je Trump dejal, da končne odločitve še ni sprejel, zunanji minister Marco Rubio pa, da potrebujejo več časa za presojo, poroča Reuters.

Zlato se je po podatkih Investing.com pocenilo za 0,14 odstotka na 4.126,53 dolarja za unčo, dolar pa je po poročanju Reutersa padel na najnižjo raven v treh tednih. Donosnost desetletne ameriške državne obveznice se je po podatkih Trading Economics znižala za 0,02 odstotne točke na 5,12 odstotka.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim