Gibanje “Kupuj kanadsko“ povzroča preglavice ameriškim podjetjem, ki so se zanašala na prodajo svojih izdelkov v Kanadi. Situacija predstavlja nepričakovani izziv za ameriške proizvajalce, ki želijo prodati blago v Kanadi.
Spremembe v vedenju potrošnikov v Kanadi odražajo rastoči trend patriotskega potrošništva. Kanada je v letu 2024 uvozila skoraj 350 milijard dolarjev vredne blago iz ZDA, ki so njen največji trgovinski partner, poroča Reuters.
A ostre izjave ameriškega predsednika Donalda Trumpa o aneksiji Kanade, uvedba 25-odstotnih carin na kanadski jeklo in aluminij ter grožnje z dodatnimi carinami na vse kanadske uvozne proizvode so sprožile val odpora med kanadskimi potrošniki, ki se vse pogosteje izogibajo ameriškim blagovnim znamkam.
Podjetje Brown Forman, proizvajalec viskija Jack Daniel’s, je začetek marca sporočilo, da je umik ameriškega burbona in viskija iz kanadskih trgovin z alkoholnimi pijačami resnejši ukrep od kanadskih povračilnih carin.
Distributerji trgovinskih verig Walmart Canada, Loblaw’s, Metro in Sobey’s so navedli, da bodo zdaj naročili en tovornjak izdelkov namesto dveh, saj so trgovci previdni in čakajo, da vidijo, kako se bo situacija s carinami odvijala, navajajo v podjetju GT’s Living Foods iz Kalifornije.
Preberite več:
Walmart je sporočil, da bo nadaljeval tesno sodelovanje z dobavitelji, da bi našel najboljšo rešitev v teh negotovih časih. Metro je navedel, da daje prednost lokalnim kanadskim izdelkom “kadar je to mogoče“, vendar ne načrtuje samodejnega umika ameriške robe s polic.