Indija uvaja davke tujim podjetjem, medtem ko poskuša izboljšati poslovno okolje

Taj Mahal in India
Foto: Pexels

Indijski davčni organi so velikim multinacionalnim podjetjem izdali visoke davčne odločbe. To očitno škoduje prizadevanjem premierja Narendre Modija, da bi tujim podjetjem olajšal poslovanje in Indijo uveljavil kot alternativo Kitajski, ko gre za proizvodnjo blaga.

V zadnjih mesecih so podjetja, kot so Volkswagen, Kia in Samsung, prejela odločbe davčne odmere v skupnem znesku, ki presega dve milijardi dolarjev, kar je po mnenju analitikov drastičen primer plenilskih praks indijskih davčnih oblasti do tujih podjetij.

Kljub ukrepom indijske vlade za izboljšanje poslovnega okolja z znižanjem davka na dobiček pravnih oseb in poenostavitvijo postopkov pobiranja davkov, davčni uradniki ostajajo zakoreninjeni v socialističnem pogledu na poslovneže kot na prevarante, meni predsednik sklada tveganega kapitala Aarin Capital iz Bangalorja, Mohandas Pai. Povedal je tudi, da bi predlagani zakon o dohodnini omogočil davčnim uradnikom vpogled v elektronsko pošto, družbena omrežja ali platforme za shranjevanje podatkov v oblaku brez predhodnega sodnega naloga.

“Davčna uprava je zakon zase,” je komentiral eden izmed strokovnjakov za davčno pravo.

Ravnanje s tujimi podjetji je že dolgo boleča točka indijskega gospodarstva, saj velike multinacionalke tam poskušajo povečati naložbe. New Delhi je zloglasen predvsem po retroaktivnem nalaganju davčnih obveznosti. Vodafone in Cairn Energy sta več let izpodbijala davčne odločbe v večmilijardni vrednosti, preden je bilo na mednarodni arbitraži odločeno podjetjema v prid.

Med glavnimi problemi so slabo napisani zakoni in predpisi, ki puščajo prostor za interpretacijo.

Volkswagen, Kia in Samsung so obtoženi izmikanja uvoznim dajatvam. Največja bitka poteka z Volkswagnom, saj gre za spor v višini 1,4 milijarde dolarjev.

V sodnem dokumentu, ki ga je pridobil Financial Times, indijska podružnica Škoda Auto Volkswagen India navaja, da je sledila navodilom davčnih oblasti, a so davčni uradniki po lastni presoji izbirali dokaze za določitev davčne obveznosti.

Samsung se bori proti odmerjenim 600 milijonom dolarjev, ki naj bi jih bili dolžni plačati zaradi uvoza telekomunikacijske opreme. V podjetju trdijo, da gre za težave pri razlagi klasifikacije blaga.

Maruti Suzuki, podružnica japonskega avtomobilskega proizvajalca, je prejšnji mesec sporočila, da bo poskušala izpodbijati davčno obveznost v višini 346 milijonov dolarjev za poslovno leto, ki se je končalo marca 2022.

Nekateri davčni spori s tujimi podjetji trajajo že več kot desetletje. V zadnjih dveh desetletjih se je njihova skupna vrednost povečala s približno 20 milijard dolarjev na 180 milijard dolarjev.

Davčnih težav niso imela le tuja podjetja. Največji indijski letalski prevoznik IndiGo je napovedal, da bo davčno obveznost v višini 110 milijonov dolarjev skušal izpodbijati.

“Vedno, ko vlada skuša napolniti proračun, se pojavi težnja po povečanju davčnih zahtevkov, in tisti, ki jih uspešno uveljavijo, so nagrajeni z napredovanjem,” je dejal Pramit Pal Chaudhuri, strokovnjak za južno Azijo pri svetovalnem podjetju Eurasia Group.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji