Največ odpadkov na prebivalca ustvari Izrael

Recycling
Foto: Unsplash

Znani so izsledki Globalnega indeksa odpadkov za leto 2025. Indeks, ki je izšel že v letih 2019 in 2022, razvršča 38 držav Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj po njihovi učinkovitosti ravnanja z odpadki. Raziskavo izvaja podjetje za ravnanje z odpadki Sensoneo na podlagi podatkov o nastajanju, recikliranju, sežiganju in odlaganju odpadkov držav OECD.

Po učinkovitosti ravnanja z odpadki je Slovenija na 13. mestu. 

Največ odpadkov na prebivalca ustvarijo Izrael, Čile in ZDA, najmanj pa Japonska in Južna Koreja. 

Izrael letno proizvede 650 kilogramov komunalnih odpadkov na osebo. Od tega jih 524 kilogramov oziroma 80 odstotkov pristane na odlagališčih, kar je največji delež odlaganja med vsemi 38 analiziranimi državami. Med največjimi onesnaževalci sta podobno kot v letih 2019 in 2022 tudi Čile in ZDA. Čile beleži 437 kilogramov odpadkov na prebivalca, posamezniki v ZDA pa zavržejo 951 kilogramov letno. Od tega v Čilu 417 kilogramov odpadkov na posameznika pristane na odlagališčih, v ZDA pa 447 kilogramov. 

Najmanj onesnažujejo Japonci in Južnokorejci. Japonska se je v treh letih s sedmega mesta povzpela na vrh lestvice, Južna Koreja pa je z najvišjo, 54-odstotno stopnjo recikliranja drugouvrščena. Estonija, kjer na odlagališčih pristane izredno malo odpadkov, je na tretjem mestu. Med prvih deset so še Nemčija, Avstrija, Finska, Belgija, Švedska, Norveška in Švica, medtem ko je Slovenija na 13. mestu. V treh letih je svoj položaj torej izboljšala za devet mest.

V Sloveniji vsak prebivalec v povprečju ustvari 517 kilogramov odpadkov letno. Na odlagališčih jih od tega pristane 49 kilogramov, sežge se pa 69 kilogramov odpadkov na prebivalca. Južna Koreja, Nemčija in Slovenija beležijo največjo stopnjo recikliranja – Nemčija in Slovenija sta s 45-odstotno stopnjo izenačeni. 

Raziskava pri splošni uspešnosti ravnanja z odpadki izpostavlja vzpostavitev sistemov krožnega gospodarstva, specifično kavcijski sistem za odpadno embalažo pijač. Tega so v zadnjih treh letih uvedle Romunija, Irska, Madžarska in Avstrija, poznajo pa ga že v Estoniji, Nemčiji, na Finskem, Švedskem in Norveškem. 

Večina držav – 19 od 38 – več odpadkov sežiga kot odlaga. Med tistimi, ki imajo raje odlagališča, so poleg Izraela Kanada, Grčija, Čile, Turčija, Kostarika, Kolumbija, Madžarska, Portugalska, Mehika in Avstralija. 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji