Saloni pohištva Prevc pozivajo upnike, obveznosti so lani za 138 tisoč evrov presegle premoženje

Photo by Pixabay: https://www.pexels.com/photo/beige-3-seat-sofa-276528/

Družba Prevc, saloni pohištva, d. o. o., ki je od 1. oktobra v prostovoljni likvidaciji, je imela 31. decembra lani 565.650 evrov obveznosti, vse kratkoročne, in 427.316 evrov sredstev, kaže analiza, ki jo je za Lider.si opravila bonitetna hiša CompanyWall. Kapital trgovca s pohištvom iz Žabnice je zato znašal minus 138.334 evrov, konec leta 2022 pa še 344.227 evrov. Likvidacijski upravitelj Veljko Jan je 15. oktobra na spletišču AJPES objavil poziv upnikom, naj v 30 dneh od objave prijavijo terjatve.

Čisti prihodki od prodaje so se v zadnjih petih letih gibali med 2,8 in 3,0 milijona evrov, razlika med njimi in nabavno vrednostjo prodanega blaga pa od leta 2023 ni več pokrivala stroškov dela in storitev. Lani je ta razlika po izračunu CompanyWall znašala 850.254 evrov, stroški dela in storitev pa skupaj 1.100.473 evrov. V letu 2022, zadnjem z dobičkom, je razlika znašala 927.062 evrov, stroški dela in storitev pa 867.290 evrov.

PREVC, SALONI POHIŠTVA: POSLOVANJE IN KAPITAL
2012-2014
LetoČisti prihodki od prodajeČisti poslovni izidKapital
20121.737.779,002.838,00-66.821,00
20131.606.905,003.260,00-63.561,00
20141.618.080,001.235,004.675,00
2021-2025
LetoČisti prihodki od prodajeČisti poslovni izidKapital
20212.978.702,45123.335,54321.909,83
20223.000.468,9542.317,62344.227,45
20232.800.437,97-177.700,24166.527,21
20242.920.736,03-98.648,7867.878,43
20252.805.415,73-239.212,75-138.334,32
*vsi podatki v evrih; osnovni kapital zvišan leta 2014 z 8.769 na 75.769 evrov

Stroški dela so se lani zvišali za 9,0 odstotka na 652.644 evrov, povprečno število zaposlenih pa se je zmanjšalo s 14,01 na 13,25. Povprečna mesečna bruto plača na zaposlenega se je zvišala z 2.689,90 na 3.165,59 evra ali za 17,7 odstotka, stroški storitev pa so narasli za 15,7 odstotka na 447.829 evrov. Družba je v zadnjih treh letih izkazala 515.562 evrov čiste izgube, od tega lani 239.213 evrov.

Denarna sredstva so se s 396.073 evrov ob koncu leta 2021 znižala na 13.304 evrov tri leta pozneje, 31. decembra lani pa jih je bilo 39.984 evrov. Kratkoročne finančne obveznosti, ki jih družba od leta 2012 do leta 2023 ni imela, so ob koncu leta 2024 znašale 50.000 evrov, lani pa so se podvojile na 100.000 evrov. Kratkoročna sredstva so ob koncu lanskega leta po podatkih CompanyWall pokrivala 68 odstotkov kratkoročnih obveznosti, dve leti prej pa 113 odstotkov.

PREVC, SALONI POHIŠTVA: PRODAJA IN STROŠKI
PRODAJA
Postavka202220242025
Čisti prihodki od prodaje3.000.468,952.920.736,032.805.415,73
Nabavna vrednost prodanega blaga in materiala2.073.406,812.041.789,641.955.161,61
Razlika927.062,14878.946,39850.254,12
STROŠKI DELA IN STORITEV
Postavka202220242025
Stroški dela530.557,47598.551,69652.643,51
Stroški storitev336.733,23387.178,47447.829,12
Skupaj867.290,70985.730,161.100.472,63
Povprečna mesečna bruto plača2.557,932.689,903.165,59
Povprečno število zaposlenih13,3014,0113,25
*podatki v evrih, razen števila zaposlenih

Negativen kapital je družba imela že konec let 2012 in 2013, ko je znašal minus 66.821 oziroma minus 63.561 evrov. Leta 2014 se je osnovni kapital zvišal z 8.769 na 75.769 evrov, celotni kapital pa je konec tega leta znašal 4.675 evrov. Čisti prihodki od prodaje so od leta 2014 do leta 2022 zrasli z 1,62 na 3,0 milijona evrov.

Prostovoljnih likvidacij gospodarskih družb se je letos do konca septembra po analizi CompanyWall začelo 95, prisilnih pa 77, v enakem lanskem obdobju 75 oziroma 31. Postopek pri družbi Prevc se je začel 1. oktobra in v teh številkah še ni zajet.

Družbeniki so Božidar Prevc s 44,57-odstotnim, Peter Prevc s 40,91-odstotnim in Helena Kavčič s 14,52-odstotnim poslovnim deležem. Skupščina družbe je sklep o redni prostovoljni likvidaciji sprejela 30. septembra, Okrožno sodišče v Kranju pa je začetek likvidacije v sodni register vpisalo 8. oktobra.

PREVC, SALONI POHIŠTVA: BILANCA STANJA 31. 12.
SREDSTVA
Postavka202320242025
Sredstva skupaj721.227,24577.664,05427.315,91
Zaloge301.504,22299.141,20278.295,48
Kratkoročne poslovne terjatve77.253,65193.009,2665.737,41
Denarna sredstva250.295,8513.303,5039.984,05
OBVEZNOSTI IN KAPITAL
Postavka202320242025
Kratkoročne obveznosti554.700,03509.785,62565.650,23
od tega finančne0,0050.000,00100.000,00
od tega poslovne554.700,03459.785,62465.650,23
Kapital166.527,2167.878,43-138.334,32
Kazalnik tekoče likvidnosti1,130,990,68
*podatki v evrih, razen kazalnika

Če likvidacijski upravitelj na podlagi prijavljenih terjatev ugotovi, da premoženje družbe ne zadošča za poplačilo vseh terjatev upnikov v celoti z zakonskimi obrestmi, mora po 414. členu ZGD-1 nemudoma ustaviti postopek likvidacije in dati predlog za začetek stečajnega postopka. Bonitetna hiša CompanyWall je družbi dodelila poglobljeno bonitetno oceno B-, ki na lestvici CompanyWall sodi med zelo špekulativne. Družba po podatkih CompanyWall ni nikoli imela blokiranega računa, ni na seznamu davčnih dolžnikov in proti njej ni bil uveden noben insolvenčni postopek.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim