Davčno okolje za podjetnike, o katerem se je minister za finance Andrej Šircelj pogovarjal s predstavniki Slovenskega podjetniškega kluba, zadeva 120.144 samostojnih podjetnikov, od katerih jih 68.508 posluje v sistemu normiranih odhodkov. Tako kaže analiza, ki jo je za Lider.si opravila bonitetna hiša CompanyWall na podlagi evidenc AJPES.
Letno poročilo za leto 2025 je predložilo 51.636 podjetnikov, za 884 več kot leto prej. Podjetniki v sistemu normiranih odhodkov letnega poročila niso dolžni predložiti. Lani jih je bilo 68.508, leto prej pa 68.369.
Veljavni prag za vstop v sistem je 120.000 evrov povprečnih prihodkov zadnjih dveh let za podjetnika, ki je obvezno zavarovan na podlagi samozaposlitve za polni delovni čas neprekinjeno vsaj devet mesecev, in 50.000 evrov za tiste, ki tega pogoja ne izpolnjujejo. Prag je s 60.000 evrov zvišal zakon, objavljen v Uradnem listu RS, št. 91/25, pogoje za vstop pa je marca letos zaostrila novela iz Uradnega lista RS, št. 32/26. Koalicijska pogodba za mandat 2026-2030 predvideva pavšalno obdavčitev za izbrane panoge do 350.000 evrov letnih prihodkov ob ohranitvi obstoječih oblik samostojnega podjetnika in družbe z omejeno odgovornostjo.
| Samostojni podjetniki v Sloveniji v letu 2025 | |||
| Način ugotavljanja davčne osnove | |||
| Skupina | Število podjetnikov | Delež | Povprečni čisti prihodki od prodaje (EUR) |
| Sistem normiranih odhodkov | 68.508 | 57,0 % | ni podatka |
| Predloženo letno poročilo | 51.636 | 43,0 % | 130.885 |
| Skupaj | 120.144 | 100,0 % | ni podatka |
| Podjetniki s predloženim letnim poročilom po številu zaposlenih | |||
| Skupina | Število podjetnikov | Delež | Povprečni čisti prihodki od prodaje (EUR) |
| 0 do 1 zaposleni | 44.416 | 86,0 % | 75.914 |
| 2 do 9 zaposlenih | 6.738 | 13,0 % | 376.896 |
| 10 do 49 zaposlenih | 472 | 0,9 % | 1.470.358 |
| 50 do 249 zaposlenih | 9 | 0,0 % | 8.640.667 |
| 250 do 999 zaposlenih | 1 | 0,0 % | 75.286.000 |
| Skupaj | 51.636 | 100,0 % | 130.885 |
Analiza CompanyWall na podlagi evidenc AJPES. Povprečje je izračunano kot čisti prihodki od prodaje skupine, deljeni s številom podjetnikov v skupini. Za podjetnike v sistemu normiranih odhodkov podatki iz letnih poročil niso na voljo, ker ti letnega poročila niso dolžni predložiti. | |||
Med tistimi, ki so predložili letno poročilo, ima največ enega zaposlenega 44.416 podjetnikov ali 86,0 odstotka vseh. Njihovi čisti prihodki od prodaje, deljeni s številom podjetnikov v skupini, so lani znašali 75.914 evrov na podjetnika. Nobenega zaposlenega ni imelo 34.112 podjetnikov ali 66,1 odstotka vseh.
Med gospodarskimi družbami je letno poročilo predložilo 73.803 družb, med njimi 61.740 mikro družb ali 83,7 odstotka vseh. Mikro družbe so s 17,1 odstotka vseh zaposlenih ustvarile 8,8 odstotka čistih prihodkov od prodaje.
Fiskalni svet je 16. junija na svojih spletnih straneh objavil oceno javnofinančnih posledic koalicijske pogodbe. Ugotovil je, da je finančno mogoče ovrednotiti približno desetino prepoznanih ukrepov iz pogodbe in da bi njihova večina brez dodatnih kompenzacijskih ukrepov strukturno poslabšala stanje javnih financ. Ustreznosti napovedanih ukrepov svet ne presoja.
Rebalans letošnjega proračuna je vlada napovedala za september. Fokusna skupina za davke, ki deluje v okviru strateškega sveta za gospodarstvo, je 11. avgusta obravnavala predloge davčnih sprememb in pripravlja njihov čistopis, so sporočili iz Državnega sveta.
Število podjetnikov v sistemu normiranih odhodkov se je med letoma 2024 in 2025 povečalo za 139. Zvišani prag 120.000 evrov velja šele za davčno leto 2026.














