Vrednost slovenske blagovne menjave s tujino se je v prvih štirih mesecih leta 2025 v primerjavi z lanskim letom občutno povečala, a je april zaznamoval nasproten trend, saj je izvoz upadel, uvoz pa porasel. Posledično je Slovenija aprila zabeležila prvi letošnji trgovinski primanjkljaj.
Po podatkih Statističnega urada RS je aprila izvoz slovenskega blaga znašal 5,8 milijarde evrov, kar je 2,4 odstotka manj kot v enakem mesecu lani. Vrednost izvoza v države članice EU je upadla za 2,7 odstotka, v nečlanice pa za 2,1 odstotka. Vendar pa je, če iz analize izločimo učinke poslov oplemenitenja, izvoz v nečlanice narasel za 3,5 odstotka, na skupno 895 milijonov evrov.
Na drugi strani je uvoz znašal 6,2 milijarde evrov, kar pomeni 8-odstotno medletno rast. Kljub temu pa se je vrednost uvoza iz držav članic EU znižala za 4,7 odstotka. Vrednost uvoza iz nečlanic EU se je zvišala za kar 20,5 odstotka, a brez upoštevanja poslov oplemenitenja je bila v resnici nižja za 2,9 odstotka, skupno 761 milijonov evrov.
Razmerje med izvozom in uvozom je bilo aprila 92,8-odstotno, kar je privedlo do 400-milijonskega primanjkljaja v blagovni menjavi – prvega letos.
Letni trendi ostajajo pozitivni
Kljub aprilskemu obratu je slovenska blagovna menjava v celotnem obdobju od januarja do aprila 2025 ostala na poti rasti. Izvoz se je v tem obdobju povečal za 34 odstotkov in dosegel 27,4 milijarde evrov, medtem ko se je uvoz zvišal za 14,1 odstotka na 24,8 milijarde evrov.
Najizrazitejša rast se je zgodila pri menjavi z državami zunaj EU – izvoz je tam zrasel za skoraj 70 odstotkov, uvoz pa za 24,8 odstotka. V primerjavi z nečlanicami EU je trgovinska menjava znotraj Unije rasla počasneje, izvoz se je povečal za zgolj 0,6 odstotka, uvoz pa za 3,4 odstotka.
Skupni presežek v prvih štirih mesecih je znašal 2,6 milijarde evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila nadpovprečnih 110,6 odstotka.