Srbski NIS zaprosil ZDA za novo licenco, rok za prodajo 56-odstotnega deleža se izteka

NIS
Foto: NIS

Srbski naftni koncern NIS je ameriški urad za nadzor tujega premoženja (OFAC) zaprosil za novo posebno licenco, ki bi mu omogočila nemoteno poslovanje po 1. juliju, ko poteče veljavnost zdajšnjega dovoljenja, izdanega 16. junija. V prošnji poudarja svoj pomen pri oskrbi srbskega trga z gorivom in opozarja na pogajanja o spremembi lastniške strukture.

NIS je pod ameriškimi sankcijami od oktobra 2025 zaradi večinskega ruskega lastništva. Gazprom neft ima v podjetju 44,85-odstotni delež, prek povezanih družb pa ruski lastniki nadzorujejo 56,15 odstotka. Srbska država je lastnica 29,87 odstotka, preostanek pripada malim delničarjem.

Rok, do katerega naj bi madžarski MOL od ruskih lastnikov odkupil 56,15-odstotni delež, se izteče 1. julija. MOL je edini znani ponudnik in je junija s srbsko vlado podpisal delničarski sporazum o prihodnjem upravljanju NIS, po katerem bi Srbija svoj delež povečala za pet odstotnih točk, rafinerija v Pančevu pa bi vsaj desetletje obratovala v dosedanjem obsegu.

Tudi morebitni podpis pogodbe sam po sebi ne pomeni dokončne rešitve, saj transakcija potrebuje odobritev OFAC, prejšnji roki za sklenitev posla pa so se večkrat zamaknili. NIS upravlja edino rafinerijo v Srbiji, tisto v Pančevu z letno zmogljivostjo 4,8 milijona ton, in pokriva približno 80 odstotkov srbskega trga goriv.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim