Trgovinsko sodišče v Orléansu je za prevzemnika francoske steklarne Duralex, ki je od 1. junija letos v postopku sodne reorganizacije, izbralo holding Tomé podjetnika Cédrica Mestona, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Novi lastnik bo od 219 zaposlitev za nedoločen čas ohranil 155, prevzem pa je po poročanju agencije AFP vreden 16 milijonov evrov, od tega šest milijonov zagotavljajo javna posojila. Duralex je novembra 2022 za več mesecev ustavil proizvodnjo, peč, ki deluje pri več kot 1.400 stopinjah Celzija, pa je le vzdrževal na obratovalni temperaturi, ker bi stroški energije po besedah takratnega predsednika Joséja-Luisa Llacune pojedli 40 odstotkov prihodkov, je tedaj poročala ameriška tiskovna agencija AP.
V letu, ko je Duralex ustavil proizvodnjo, je Steklarna Hrastnik ustvarila 99,5 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje in 18,8 milijona evrov čistega dobička, lani pa je poslovno leto sklenila s 5,95 milijona evrov čiste izgube, prvič v obdobju, ki ga zajemajo podatki od leta 2012, kaže analiza, ki jo je za Lider.si opravila bonitetna hiša CompanyWall. Julija lani je družba ugasnila eno od dveh steklarskih peči, ker ji je zmanjkalo naročil. Stekla je prodala približno toliko kot leto prej, povprečna cena na tono pa se je znižala za osem odstotkov, je družba zapisala v letnem poročilu za leto 2025. Nihanja cen energentov je po navedbah v poročilu zaradi preteklih zakupov električne energije in zemeljskega plina razmeroma dobro prestala, del zakupljene energije pa je zaradi manjšega obsega poslovanja prodala.
| Slovenski proizvajalci votlega stekla 2021-2025 | |||
| Steklarna Hrastnik — v milijonih evrov | |||
| Leto | Čisti prihodki od prodaje | Čisti poslovni izid | Kapital |
| 2021 | 77,1 | 11,0 | 40,3 |
| 2022 | 99,5 | 18,8 | 55,4 |
| 2023 | 89,9 | 20,3 | 56,8 |
| 2024 | 61,1 | 0,6 | 47,1 |
| 2025 | 54,5 | -6,0 | 41,1 |
| Steklarna Rogaška — v milijonih evrov | |||
| Leto | Čisti prihodki od prodaje | Čisti poslovni izid | Kapital |
| 2021 | 44,2 | 0,4 | 29,4 |
| 2022 | 46,6 | -5,6 | 24,3 |
| 2023 | 53,6 | 1,6 | 25,8 |
| 2024 | 43,1 | 1,1 | 27,1 |
| 2025 | 48,2 | 1,4 | 28,6 |
*nekonsolidirani podatki družb, v milijonih evrov | |||
Hrastniška steklarna, ki je proizvodnjo namiznega stekla opustila leta 2020 in izdeluje stekleno embalažo, kot vzrok težav v poročilu navaja presežne zmogljivosti na evropskem trgu steklene embalaže, ki so pritiskale na cene, ter previdno naročanje kupcev s povečanimi zalogami. Lani je delovala s 60-odstotno zmogljivostjo. Čisti prihodki od prodaje so se znižali za 10,9 odstotka na 54,5 milijona evrov. Dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo (EBITDA) je lani znašal 5,1 milijona evrov, leta 2023 pa 33,3 milijona evrov. Družba je izkazala 6,6 milijona evrov izgube iz poslovanja. Pogodb o zaposlitvi iz poslovnega razloga po navedbah v poročilu ni odpovedala, 185 zaposlenim v režiji in podpornih službah pa je od junija do oktobra uvedla skrajšani 36-urni polni delovni čas. Konec leta je imela 479 zaposlenih.
| Bilanca Steklarne Hrastnik | |||
| Stanje 31. decembra — v milijonih evrov | |||
| Postavka | 2024 | 2025 | Sprememba |
| Sredstva | 131,5 | 118,2 | -13,3 |
| Kapital | 47,1 | 41,1 | -6,0 |
| Dolgoročne finančne obveznosti | 45,6 | 49,2 | +3,6 |
| Kratkoročne finančne obveznosti | 13,5 | 2,7 | -10,8 |
| Denarna sredstva | 3,7 | 5,5 | +1,8 |
| Zaloge | 10,9 | 9,7 | -1,2 |
| Kazalniki | |||
| Kazalnik | 2024 | 2025 | Sprememba |
| Delež kapitala v sredstvih | 35,8 % | 34,8 % | -1,0 o. t. |
| Neto dolg/EBITDA (skupina) | 4,1 | 8,0 | +3,9 |
| Izplačane dividende (mio EUR) | 10,0 | 0,0 | -10,0 |
*vir: letno poročilo Steklarne Hrastnik za leto 2025; spremembe izračunane iz prikazanih zaokroženih vrednosti | |||
Evropska zveza proizvajalcev steklene embalaže (FEVE) je februarja opozorila, da je proizvodnja steklene embalaže v Evropi precej pod vrhom iz leta 2022 in da se po celini zapirajo obrati in peči, poroča strokovna revija Glass International. Predsednik zveze Michel Giannuzzi, ki je tudi predsednik upravnega odbora francoskega proizvajalca steklene embalaže Verallia, je voditelje EU pozval, naj takoj znižajo stroške energije in izpustov ogljikovega dioksida. Družba Verallia je po poročanju iste revije februarja napovedala ukinitev do 360 delovnih mest v Evropi in zaprtje obrata v nemškem Essnu.
Steklarna Rogaška, registrirana v isti dejavnosti proizvodnje votlega stekla kot hrastniška, je lani prihodke od prodaje povečala za 12 odstotkov na 48,2 milijona evrov in ustvarila 1,4 milijona evrov čistega dobička, kaže analiza bonitetne hiše CompanyWall. Z manjšimi prihodki je dosegla 5,7 milijona evrov EBITDA, več kot hrastniška steklarna, leta 2022 pa je poslovala s 5,6 milijona evrov čiste izgube. V Steklarni Rogaška, ki je v lasti finske družbe Vita SC Finland Oy Ab iz skupine Fiskars, so konec septembra za STA povedali, da bi spremembe poslovanja, ki jih načrtujejo, lahko prizadele do 70 zaposlenih.
| Steklarna Hrastnik od rekordnega dobička do izgube | |||
| Poslovanje družbe — v milijonih evrov | |||
| Leto | Čisti prihodki od prodaje | EBITDA | Izid iz poslovanja |
| 2022 | 99,5 | 32,2 | 23,7 |
| 2023 | 89,9 | 33,3 | 24,1 |
| 2024 | 61,1 | 13,4 | 2,1 |
| 2025 | 54,5 | 5,1 | -6,6 |
| Načrt 2026 | 71,2 | 16,7 | 2,4 |
| Poslovanje v letu 2025 | |||
| Kazalnik | Vrednost | ||
| Sprememba povprečne cene na tono stekla | -8 % | ||
| Izkoriščenost zmogljivosti | 60 % | ||
| Ugasnjena peč (poslovna enota Vitrum) | julij 2025 | ||
| Ponovni zagon peči | april 2026 | ||
| Zaposleni na skrajšanem 36-urnem delovnem času (junij-oktober) | 185 | ||
| Zaposleni 31. 12. 2025 | 479 | ||
*vir: letno poročilo Steklarne Hrastnik za leto 2025, nekonsolidirani podatki družbe | |||
Steklarna Hrastnik je leta 2024 svoji lastnici, švicarski družbi Vaider Group AG, izplačala deset milijonov evrov dividend, kaže izkaz sprememb kapitala v letnem poročilu. Kapital se je v dveh letih zmanjšal s 56,8 na 41,1 milijona evrov in je konec lanskega leta znašal 34,8 odstotka vseh sredstev. Kratkoročne finančne obveznosti so se v enem letu znižale s 13,5 na 2,7 milijona evrov, dolgoročne pa so se povečale s 45,6 na 49,2 milijona evrov. Razmerje med neto dolgom in EBITDA se je v skupini Steklarna Hrastnik povečalo s 4,1 na 8,0. Transakcijski računi družbe po podatkih bonitetne hiše CompanyWall niso bili nikoli blokirani, njeno bonitetno oceno, ki je bila od leta 2019 v razredu A+, pa je CompanyWall za leto 2025 znižal na raven BBB.
V dejavnosti proizvodnje votlega stekla je v Sloveniji leta 2024 poslovalo sedem podjetij, leta 2008 pa 12, kažejo podatki Statističnega urada RS. Steklarska dejavnost je med šestimi panogami, ki jih zajema shema državne pomoči po Zakonu o spodbujanju konkurenčnosti in razogljičenja elektrointenzivnih podjetij (ZSKREP), za katero je Evropska komisija aprila dala soglasje. Hrastniška steklarna za letos načrtuje 71,2 milijona evrov prihodkov od prodaje in 218.000 evrov čistega dobička. Peč v poslovni enoti Vitrum je družba po navedbah v letnem poročilu znova zagnala aprila letos.














