Globalni finančni trgi danes kažejo optimizem, saj so glavni borzni indeksi v Aziji, Evropi in ZDA trgovanje začeli oziroma zaključili z rastjo. V ospredju so pogajanja med ZDA in Kitajsko, ki naj bi prinesla rešitev dolgoletnega trgovinskega spora, kar pozitivno vpliva na razpoloženje vlagateljev. Tudi cene nafte so se malenkost zvišale, saj trgovci upajo na stabilnost v svetovni trgovini.
Borze po svetu v zelenem
Azijske borze so danes zabeležile rast. Tokijski indeks Nikkei 225 je pridobil okoli 0,38 do 0,55 odstotka, medtem ko je šanghajski SSE Composite narasel za približno 0,5 odstotka. Hongkonški Hang Seng je pridobil skoraj odstotek, indeks v Seulu Kospi pa je zrasel za več kot en odstotek. Tudi na Tajvanu so delnice v povprečju dražje za več kot 1,3 odstotka, avstralski indeks All Ordinaries pa je sklenil trgovanje z rahlo rastjo.
Evropske borze so sledile pozitivnemu trendu z azijskih trgov. Eurostoxx 50, ki zajema največja podjetja v območju evra, je zrasel za 0,15 odstotka. Londonski FTSE 100 se je okrepil za 0,19 odstotka, frankfurtski DAX za 0,20 odstotka, pariški CAC 40 pa za 0,28 odstotka. Kljub temu je tečaj evra nekoliko padel in se na frankfurtski borzi znižal na 1,1416 dolarja za evro.
Na newyorških borzah so vlagatelji prav tako pozdravili novice o trgovinskih pogovorih. Indeks Dow Jones je ostal skoraj nespremenjen, S&P 500 je pridobil 0,09 odstotka, tehnološki Nasdaq pa 0,31 odstotka. Rast so podprle predvsem pozitivne novice o nadaljevanju pogajanj med ZDA in Kitajsko.
Slovenski kapitalski trg stabilen
Ljubljanska borza pa je dan začela z rahlo pozitivnim predznakom. Do 11.30 je indeks SBI TOP pridobil 0,28 odstotka. Največjo rast v prvi kotaciji sta beležili delnici Cinkarne Celje (+1,14 %) in Zavarovalnice Triglav (+1,09 %), medtem ko so bile daleč najbolj prometne delnice Krke, s prometom prek dva milijona evrov.
Med večjimi zmagovalci dopoldne je bila tudi Luka Koper z 2,86-odstotno rastjo, medtem ko so delnice NLB in Save Re rahlo zdrsnile. Takšni rezultati kažejo, da se slovenski kapitalski trg trenutno drži precej stabilno, čeprav ne more ostati imun na širše makroekonomske trende in opozorila, kot je napoved Svetovne banke o najnižji svetovni rasti v zadnjih šestih desetletjih.
Nafta malenkost dražja, trgovinski pogovori v ospredju
Cene nafte so se danes v azijskem trgovanju rahlo zvišale. Sod zahodnoteksaške nafte za julijsko dobavo je bil ocenjen na 65,07 dolarja, kar je devet centov več kot dan prej. Cena severnomorske nafte Brent za avgustovsko dobavo se je zvišala na 66,90 dolarja.
V New Yorku so cene nafte prav tako zrasle; sod zahodnoteksaške nafte je dosegel 65,31 dolarja, kar je 73 centov več kot prejšnji petek, sod nafte Brent pa 67,03 dolarja. Trgovci z nafto pozorno spremljajo trgovinske pogovore med ZDA in Kitajsko, saj upajo, da bo dogovor pomagal stabilizirati svetovno gospodarstvo in zmanjšati negotovost na trgih.
Svetovne borze in trg nafte tako kažejo znake okrevanja, saj vlagatelji upajo na pozitiven razplet trgovinskih pogajanj med dvema največjima gospodarstvoma sveta. Čeprav so izidi še negotovi, je optimizem dovolj močan, da dvigne vrednosti delnic in cene surovin. V prihodnjih dneh bodo ključni nadaljnji koraki v dialogu med ZDA in Kitajsko, ki lahko pomembno vplivajo na gibanje trgov.