Največja italijanska bančna skupina z močno prisotnostjo tudi v Srednji in Vzhodni Evropi (vključno s Slovenijo), UniCredit, je danes objavila (presenetljivo dobre) četrtletne rezultate in zvišala napoved čistega dobička za leto 2025 na več kot 9,3 milijarde evrov. Banka sicer še ni sprejela končne odločitve glede odmevnega prevzema Banco BPM, saj ta ostaja pod vprašajem zaradi strožjih pogojev italijanske vlade in višjih stroškov na strani ciljne družbe.
Zakaj je to pomembno za Slovenijo?
Skupina UniCredit je lastnica UniCredit Bank Slovenija in ima pomemben vpliv na kreditno politiko in kapitalsko dostopnost v regiji. Njena kapitalska moč in prevzemne ambicije lahko vplivajo na konkurenco v bančnem sektorju, obrestne mere za podjetja in dostopnost finančnih storitev.
Poleg tega se njena strateška usmeritev k “digitalizaciji in dolgoročnemu partnerstvu z Google Cloudom” sklada z globalnim trendom pospešenega prehoda bančnega sektorja v oblak – kar vpliva tudi na lokalne stranke in zaposlene.
Ključni poudarki iz poslovanja
- Čisti dobiček v prvem četrtletju: 2,77 milijarde evrov (za 8 % več glede na lansko leto), nad povprečjem analitikov (2,36 milijarde evrov).
- Napovedani dobiček za 2025: več kot 9,3 milijarde evrov.
- Donos za delničarje v letu 2025 bo presegel lanskih 9 milijard evrov.
- Delnica UniCredita danes poskočila za 4 %, nad 3 % rastjo celotnega italijanskega bančnega indeksa.
Prevzemi pod drobnogledom
Izvršni direktor Andrea Orcel je potrdil, da pogajanja z Banco BPM še niso zaključena, saj vlada v Rimu postavlja stroge pogoje, medtem ko BPM samostojno krepi svojo pozicijo z drago pridobitvijo družbe Anima Holding.
Podobna negotovost spremlja tudi nemški Commerzbank, kjer UniCredit že ima 28-odstotni delež, a so načrti za širitev naleteli na odpor nove vlade v Berlinu.
»Prevzemi imajo lahko uničujoče posledice za vrednost podjetja. Ne bom sprejel nepremišljenih odločitev. Raje čakam,« je komentiral Orcel, ki velja za enega najbolj prekaljenih bančnih pogajalcev v Evropi.
Partnerstvo z Google Cloud
UniCredit je poleg finančnih rezultatov napovedal še 10-letno strateško partnerstvo z Google Cloudom, podobno kot ga je že sklenila Intesa Sanpaolo. Banka tako nadaljuje z digitalno transformacijo in opuščanjem zastarelih informacijskih sistemov.