Podatki ameriškega ministrstva za trgovino so presenetili analitike. Zaloge so se aprila v veletrgovini povečale za 0,2 odstotka in dosegle 908,7 milijarde dolarjev (797,6 milijarde evrov), kar je več od pričakovanj, saj je večina strokovnjakov napovedovala stagnacijo. Na letni ravni se je obseg zalog povečal za 2,3 odstotka.
Glavni razlog za rast so bile večje zaloge zdravil na recept, ki so poskočile za 1,3 odstotka. Farmacevtska podjetja so okrepila nakupe zaradi morebitnih novih carin, ki jih je napovedala ameriška vlada. Tako so si želela zagotoviti dovolj zalog, preden bi morebitne višje dajatve vplivale na cene.
Kaj pomeni rast zalog?
Povečanje zalog lahko pomeni dve različni stvari. Po eni strani je to lahko dober znak – kaže, da podjetja pričakujejo večje povpraševanje in se pripravljajo na rast prodaje. To bi pomenilo, da so optimistična glede gospodarskih obetov.
Po drugi strani pa lahko kaže tudi na slabše gibanje prodaje. Če se zaloge kopičijo, ker izdelki ne gredo zlahka od rok, je to lahko znak, da se gospodarstvo ohlaja in da povpraševanje pada.
Kratkoročno lahko višje zaloge zmanjšajo uvoz in s tem izboljšajo trgovinsko bilanco. A če kupci ne bodo sledili s povpraševanjem, bi lahko to negativno vplivalo tudi na BDP.
Gospodarsko ozadje
Vzporedno s temi podatki so trgi v začetku tedna sprva kazali optimizem zaradi pogovorov med ZDA in Kitajsko v Londonu. A pozitivno razpoloženje se je hitro umirilo, ko so bili objavljeni podatki o neujemajočem se tempu rasti zalog in prodaje v veletrgovini.
Rast zalog sicer lahko nakazuje pripravljenost podjetij na okrevanje, vendar brez spremljajoče prodaje obstaja nevarnost, da bodo podjetja ostala z napol praznimi trgovinami in polnimi skladišči.