ZDA Venezueli vrnile celotnih 500 milijonov dolarjev iz prve prodaje nafte

Nafta
Foto: Pexels

Združene države so Venezuelan vladi nakazale vseh 500 milijonov dolarjev iz prve prodaje venezuelske nafte, ki je bila del dogovora med Washingtonom in Caracasom, sklenjenega januarja, je v torek potrdil ameriški uradnik za Reuters. Zadnjih 200 milijonov dolarjev je bilo nakazanih v zadnjih dneh.

Dogovor je bil dosežen po tem, ko so ameriške sile 3. januarja v vojaški operaciji zajele venezuelskega predsednika Nicolasa Madura. Sredstva bodo po besedah uradnika razdeljena v korist venezuelskega ljudstva, a po presoji ameriške vlade.

Državni sekretar Marco Rubio je prejšnji teden na zaslišanju v kongresu pojasnil, da je ameriška vpletenost v prodajo venezuelske nafte kratkoročen ukrep za stabilizacijo države. Kot je dejal, so Venezueli omogočili, da s svojo nafto ustvari prihodke za plačilo učiteljev, gasilcev in policistov ter za ohranitev delovanja države brez sistemskega zloma.

Trumpova administracija je po Madurovi aretaciji napovedala, da namerava prevzeti nadzor nad venezuelsko naftno industrijo in prodati do 50 milijonov sodčkov nafte, pri čemer bi prihodke upravljale ZDA. Večino sredstev hranijo na bančnih računih pod nadzorom ameriške vlade, del tudi v Katarju, poroča Semafor. Dogovor, ki nima veliko zgodovinskih precedensov, je sprožil kritike demokratov v kongresu, a tudi vprašanja mednarodnih pravnikov o pravni podlagi za tako ravnanje.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim