Luka Koper v oktobru pridobila 133 milijonov evrov tržne vrednosti, Petrol izgubil 192 milijonov

Ljubljanska borza
Foto: Ljubljanska borza

Tržna vrednost Luke Koper se je v oktobru povečala za 133 milijonov evrov na 1,61 milijarde evrov, Petrolova pa se je zmanjšala za 192 milijonov evrov na 2,38 milijarde evrov, kaže izračun Lider.si na podlagi števila delnic in zaključnih tečajev Ljubljanske borze. Delnica Luke Koper je mesec končala pri 115 evrih, za 9,00 odstotka višje kot ob koncu septembra, Petrolova pa pri 57 evrih, za 7,47 odstotka nižje. Petrol je 8. oktobra objavil opozorilo, da bo EBITDA skupine letos za 15 do 20 odstotkov nižji od načrtovanega.

Indeks SBITOP je oktober končal pri 2.989,60 točke, za 3,58 odstotka nižje kot ob koncu septembra in za 0,07 točke nad ravnijo s 27. februarja, zadnjega trgovalnega dne pred iransko krizo. V petek je izgubil 0,15 odstotka, od vrha 6. oktobra pa se je znižal za 4,33 odstotka. Največje uteži v indeksu imajo po septembrski reviziji delnice Krke z 29,55, NLB z 20,00 in Petrola s 16,45 odstotka.

INDEKSI LJUBLJANSKE BORZE, TEDEN OD 26. DO 30. 10. 2026
ZAKLJUČNE VREDNOSTI — TOČKE
Indeks23. 10.30. 10.Tedenska spr. (%)
SBITOP2.988,832.989,60+0,03
SBITOP TR4.649,344.650,53+0,03
ADRIAprime3.575,063.561,31-0,38
SBITOP PO DNEVIH
DanTočkeDnevna spr. (%)Promet (EUR)
23. 10.2.988,83izhodišče2.053.311
26. 10.2.959,35-0,992.331.228
27. 10.2.970,51+0,381.715.474
28. 10.2.979,75+0,312.556.186
29. 10.2.994,18+0,482.356.835
30. 10.2.989,60-0,151.910.556
Promet v tednu od 26. do 30. 10.10.870.280
Promet v tednu od 19. do 23. 10.12.237.435
SBITOP — OKTOBER IN PRIMERJALNE RAVNI
RavenTočkeRazlika (točke)Spr. do 30. 10. (%)
30. 9., konec septembra3.100,67-111,07-3,58
6. 10., oktobrski vrh3.125,07-135,47-4,33
26. 10., oktobrsko dno2.959,35+30,25+1,02
27. 2., pred iransko krizo2.989,53+0,070,00
Lider.si | Vir: indeksi Ljubljanske borze. Promet s članicami indeksa SBITOP brez blokovnih poslov, zaokrožen na cel evro. Spremembe in razlike so izračun Lider.si.

Teden je SBITOP končal z rastjo za 0,03 odstotka, skoraj tam, kjer ga je začel. Po šestem zaporednem padcu je bil v ponedeljek pri 2.959,35 točke, v naslednjih treh sejah je pridobil 1,18 odstotka, v petek pa je del rasti izgubil. Promet s članicami indeksa je v tednu znašal 10,87 milijona evrov, za 11,2 odstotka manj kot teden prej.

V petek je bilo največ prometa, 810.174 evrov oziroma 42,4 odstotka prometa s članicami indeksa, z delnico NLB, ki se je pocenila za 0,94 odstotka na 211 evrov. V blokovnem poslu je lastnika zamenjalo še 1.500 delnic po 210 evrov. Odkar je banka 22. oktobra vstopila v tiho obdobje, je delnica izgubila 4,52 odstotka, v tednu pa 1,40 odstotka. Krkina delnica se je podražila za 0,40 odstotka na 253 evrov, v tednu pa se je pocenila za 1,17 odstotka.

DELNICE IN OBVEZNICE, 30. 10. 2026
PRVA KOTACIJA
DelnicaTečaj 30. 10. (EUR)Dnevna spr. (%)Tedenska spr. (%)
NLB211,00-0,94-1,40
Krka253,00+0,40-1,17
Cinkarna Celje27,50-1,08-1,79
Zavarovalnica Triglav68,00+0,29+1,49
Pozavarovalnica Sava76,60+0,26-0,52
Luka Koper115,000,00+3,60
Telekom Slovenije141,000,000,00
Petrol57,00-0,35+1,79
STANDARDNA KOTACIJA
DelnicaTečaj 30. 10. (EUR)Dnevna spr. (%)Tedenska spr. (%)
Salus67,00-0,74+1,52
Equinox66,500,00+5,56
Vzajemna1,364-0,73-2,99
OKTOBER — TRŽNA VREDNOST
DružbaTečaj 30. 9. (EUR)Tečaj 30. 10. (EUR)Spr. vrednosti (mio EUR)
Luka Koper (14.000.000 delnic)105,50115,00+133,0
Petrol (41.726.020 delnic)61,6057,00-191,9
BLOKOVNI POSEL, 30. 10.
DelnicaCena (EUR)Število delnicVrednost (EUR)
NLB210,001.500315.000
DOLŽNIŠKI TRG, 30. 10. — TEČAJ V ODSTOTKU NOMINALNE VREDNOSTI
ObveznicaTečajDnevna spr. (%)Promet (EUR)
RS82, kupon 0,275 %, zapade 14. 1. 203091,10+0,8211.843
RS99, kupon 3,000 %, zapade 2. 4. 202999,68+0,18997
Lider.si | Vir: tečajnice Ljubljanske borze. Tedenske spremembe od zaključnih tečajev 23. 10., spremembe tržne vrednosti so izračun Lider.si. Poslov z zakladnimi menicami ni bilo.

Delnica Cinkarne Celje se je ob prometu 246.510 evrov, tretjem največjem med delnicami iz indeksa, pocenila za 1,08 odstotka na 27,50 evra. Podražili sta se delnici Zavarovalnice Triglav, za 0,29 odstotka na 68 evrov, in Pozavarovalnice Sava, za 0,26 odstotka na 76,60 evra. Petrolova delnica se je v petek pocenila za 0,35 odstotka, delnica Vzajemne za 0,73 odstotka na 1,364 evra, Salusova pa za 0,74 odstotka na 67 evrov. Nespremenjene so ostale delnice Luke Koper pri 115 evrih, Telekoma Slovenije pri 141 evrih in Equinoxa pri 66,50 evra. NLB bo rezultate za prvih devet mesecev objavila v četrtek, 5. novembra.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim