Slovenske gospodarske družbe so lani povečale dobiček pred davki za 1,005 milijarde evrov, a je iz poslovanja prišlo le 116,5 milijona evrov, kaže analiza, ki jo je za Lider.si opravila bonitetna hiša CompanyWall. Preostalih 888,9 milijona evrov je prispeval izid iz financiranja, ki se je z 255,6 milijona povečal na 1,14 milijarde evrov. AJPES je maja objavil, da je neto čisti dobiček družb znašal 7,34 milijarde evrov, za 13 odstotkov več kot leto prej. Izid iz poslovanja ostaja glavni vir dobička pred davki, s 7,71 od 8,93 milijarde evrov. Povečal se je za 1,5 odstotka, cene življenjskih potrebščin pa so se zvišale za 2,4 odstotka, zato je bil po izračunu CompanyWall realno manjši za 0,8 odstotka.
| Kam je šlo povečanje neto dodane vrednosti družb | |
|---|---|
| Sprememba 2025 glede na 2024 — iz dodane vrednosti v izid iz poslovanja | |
| Postavka | Milijonov evrov |
| Neto dodana vrednost | +1.646,1 |
| Stroški dela | +1.247,5 |
| od tega stroški plač | +655,4 |
| od tega drugi stroški dela | +385,3 |
| od tega stroški pokojninskih in drugih socialnih zavarovanj | +206,8 |
| Odpisi vrednosti | +282,1 |
| Izid iz poslovanja | +116,5 |
| Postavke v izidu iz poslovanja — brez njihovih sprememb bi se izid zmanjšal | |
| Drugi poslovni prihodki | +148,8 |
| Drugi poslovni odhodki | -130,6 |
| Prevrednotovalni poslovni odhodki | -18,9 |
| Izid iz poslovanja brez sprememb teh postavk | -181,8 |
Rast odhodkov je označena rdeče, upad zeleno. Podatki za 2024 iz letnih poročil za 2025. Vir: AJPES, izračun CompanyWall. | |
Neto dodana vrednost družb se je povečala za 1.646,1 milijona evrov. Po izračunu CompanyWall je od tega povečanja 1.247,5 milijona evrov odpadlo na višje stroške dela, 282,1 milijona evrov na višje odpise vrednosti, preostanek pa na izid iz poslovanja. Stroški plač so se povečali za 655,4 milijona evrov, drugi stroški dela za 385,3 milijona evrov ali 13 odstotkov, stroški pokojninskih in drugih socialnih zavarovanj pa za 206,8 milijona evrov. Drugi poslovni prihodki so bili večji za 148,8 milijona evrov, drugi poslovni odhodki manjši za 130,6 milijona evrov, prevrednotovalni poslovni odhodki pa manjši za 18,9 milijona evrov. Brez sprememb teh treh postavk bi se izid iz poslovanja po izračunu CompanyWall zmanjšal za 181,8 milijona evrov.
| Poslovni izid slovenskih družb | |||
|---|---|---|---|
| Poslovni izid, v tisoč evrih | |||
| Postavka | 2024 | 2025 | Sprememba |
| Izid iz poslovanja | 7.596.709 | 7.713.250 | +116.541 |
| Izid iz financiranja | 255.602 | 1.144.542 | +888.940 |
| Izid iz drugega delovanja | 72.575 | 72.544 | -31 |
| Neto celotni dobiček | 7.924.887 | 8.930.336 | +1.005.449 |
| Neto čisti dobiček | 6.486.914 | 7.336.826 | +849.912 |
| Finančni prihodki — v tisoč evrih | |||
| Iz deležev | 1.457.726 | 1.947.017 | +489.291 |
| Iz danih posojil | 691.644 | 627.955 | -63.689 |
| Iz poslovnih terjatev | 317.628 | 365.180 | +47.552 |
| Finančni odhodki — v tisoč evrih | |||
| Iz oslabitve in odpisov finančnih naložb | 473.319 | 206.572 | -266.747 |
| Iz finančnih obveznosti | 1.393.230 | 1.225.476 | -167.754 |
| Iz poslovnih obveznosti | 344.847 | 363.561 | +18.714 |
Rast odhodkov je označena rdeče, upad zeleno. Podatki za 2024 iz letnih poročil za 2025. Vir: AJPES, izračun CompanyWall. | |||
Največ je k izboljšanju izida iz financiranja prispevala rast finančnih prihodkov iz deležev, ki so se povečali za 489,3 milijona evrov ali 34 odstotkov na 1,95 milijarde evrov. Finančni odhodki iz oslabitve in odpisov finančnih naložb so se zmanjšali s 473,3 na 206,6 milijona evrov, finančni odhodki iz finančnih obveznosti pa za 167,8 milijona evrov. Banke, zavarovalnice, Slovenski državni holding in Kapitalska družba v teh podatkih niso zajeti.
Osrednjeslovenska in gorenjska regija sta skupaj prispevali 829 milijonov evrov k izboljšanju izida iz financiranja, kar je 93 odstotkov izboljšanja v vsej državi. Izid iz poslovanja se je v osrednjeslovenski regiji zmanjšal za 1,5 odstotka, v gorenjski pa je ostal skoraj enak. Gorenjske družbe so neto čisti dobiček povečale za 57 odstotkov, kar je najvišja stopnja rasti med regijami. Družbe predelovalnih dejavnosti, ki v gorenjski regiji zaposlujejo 47,8 odstotka delavcev in ustvarjajo 70,4 odstotka prihodkov od prodaje na tujem trgu, so imele 108,6 milijona evrov neto čistega dobička, za 32 odstotkov manj kot leto prej, ob skoraj nespremenjenem čistem dobičku in 2,6-krat večji čisti izgubi. Družbe s področja strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti so z 2.270 zaposlenimi ustvarile 245,6 milijona evrov neto čistega dobička, 4,7-krat več kot leto prej. Finančni prihodki iz deležev so se v regiji povečali s 64,1 na 328,8 milijona evrov, kar je 54 odstotkov povečanja v vsej državi, v njej pa dela 8,8 odstotka vseh zaposlenih v družbah. Vzrokov AJPES v regijski informaciji ne navaja.
| Gorenjska, industrija in strokovne dejavnosti v letu 2025 | ||
|---|---|---|
| Kazalnik | Predelovalne dejavnosti | Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti |
| Število družb | 939 | 1.033 |
| Število zaposlenih | 22.477 | 2.270 |
| Prihodki, v tisoč evrih | 4.361.437 | 619.349 |
| Čisti prihodki od prodaje na tujem trgu, v tisoč evrih | 3.197.509 | 80.799 |
| Čisti dobiček, v tisoč evrih | 191.442 | 250.184 |
| Čista izguba, v tisoč evrih | 82.838 | 4.585 |
| Neto čisti dobiček, v tisoč evrih | 108.603 | 245.599 |
| Neto čisti dobiček, indeks 2025/2024 | 68 | 466 |
| Neto čisti dobiček na zaposlenega, v evrih | 4.832 | 108.193 |
Vir: AJPES, izračun CompanyWall. | ||
Na ravni Slovenije sta področji predelovalnih dejavnosti in trgovine, v katerih dela 51,8 odstotka zaposlenih v družbah, prispevali 25,5 odstotka rasti neto čistega dobička. Strokovne, znanstvene in tehnične dejavnosti s 6,8 odstotka zaposlenih so prispevale 35,6 odstotka. Generalna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Vesna Nahtigal je konec maja na novinarski konferenci poudarila, da lanski dobiček ni posledica bistveno večje prodaje, proizvodnje in dodane vrednosti, ampak manjših izgub podjetij in finančnih učinkov v povezanih družbah. Pojasnila je, da v področje strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti spadajo tudi finančni holdingi. Čista izguba družb je bila za 3,9 odstotka manjša kot v poročilih, oddanih za leto 2024, ob primerjavi na istih 73.803 družbah pa za 2 odstotka večja. Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je julija v kratki analizi zapisal, da se je neto čisti dobiček predelovalnih družb povečal ob podobnem neto dobičku iz poslovanja kot v predhodnih dveh letih, njihovi finančni prihodki iz deležev pa so zrasli za 110 milijonov evrov na 244,4 milijona evrov.
| Sprememba izida iz poslovanja in iz financiranja po regijah | ||
|---|---|---|
| Sprememba 2025 glede na 2024, v milijonih evrov | ||
| Regija | Izid iz poslovanja | Izid iz financiranja |
| Osrednjeslovenska | -52,7 | +551,8 |
| Gorenjska | -0,6 | +277,2 |
| Jugovzhodna Slovenija | +41,3 | +71,0 |
| Podravska | -112,3 | +26,3 |
| Savinjska* | +177,6 | +25,6 |
| Primorsko-notranjska | -1,1 | +12,4 |
| Koroška | -33,3 | +5,5 |
| Zasavska | +3,4 | +4,9 |
| DARS* | -0,8 | +2,1 |
| Goriška | +115,4 | -0,3 |
| Posavska | -74,9 | -9,3 |
| Pomurska | -15,2 | -23,9 |
| Obalno-kraška | +69,8 | -54,3 |
| Slovenija | +116,5 | +888,9 |
*AJPES družbo DARS izloča iz savinjske informacije, vrstica DARS je razlika do zneska za Slovenijo. Seštevki se zaradi zaokroževanja ne ujemajo nujno. Vir: AJPES, izračun CompanyWall. | ||
Neto dodana vrednost se je po podatkih AJPES realno povečala za 2 odstotka, delež kapitala v virih sredstev pa je z 51,7 odstotka največji v zadnjih petih letih. Dolgoročne finančne obveznosti družb so se povečale za 12 odstotkov, denarni tok iz poslovanja (EBITDA) pa se je povečal za 3 odstotke. Razmerje med finančnim dolgom in denarnim tokom, ki po navedbah AJPES nakazuje zmožnost poravnavanja finančnih dolgov v prihodnosti, se je poslabšalo z 2,46 na 2,59. Podatki za leto 2025 so iz letnih poročil, ki še niso revidirana. Revizija letnih poročil za leto 2024 je neto čisti poslovni izid družb, zavezanih k reviziji, zmanjšala za 104 milijonov evrov.














