Srbska Alta banka gre v stečaj, lastnica je pri Addiku zavrnila NLB-jevih 37 evrov na delnico

Poslovna stavba Alta banke in Alta Group v Beogradu. Foto: Alta Group.

Narodna banka Srbije je Alta banki, ki je imela konec lanskega leta 1,65 milijarde evrov sredstev, odvzela dovoljenje za opravljanje bančnih storitev, kaže analiza, ki jo je za Lider.si opravila bonitetna hiša CompanyWall na podlagi evidenc srbske Agencije za gospodarske registre (APR). Družba Alta Group, ki je lastnica banke, je spomladi v boju za avstrijsko Addiko Bank svoj delež ponudila Raiffeisnu in pri tem ostala, čeprav je NLB zanj na koncu ponujala skoraj 20 milijonov evrov več. Za stečajnega upravitelja bo sodišče imenovalo Agencijo za zavarovanje vlog.

Izvršni odbor centralne banke je v sporočilu po seji v soboto, 31. oktobra, zapisal, da so odvzemu dovoljenja predhodile nadzorne aktivnosti, usmerjene v to, da banka poveča raven likvidnosti. Ugotovil je, da se je finančno stanje banke v preteklem obdobju močno poslabšalo, da je mogoče nadaljnje poslabšanje stanja ali likvidnosti in da so ogroženi interesi vlagateljev. Dovoljenje je odvzel na podlagi srbskega zakona o bankah, da bi zaščitil interese vlagateljev in ohranil stabilnost finančnega sistema. Agencija za zavarovanje vlog bo vlagateljem v sedmih delovnih dneh omogočila izplačila zavarovanih zneskov in razpolaganje s sredstvi. Zavarovanje v Srbiji krije do 50.000 evrov na vlagatelja v posamezni banki in velja za fizične osebe, podjetnike ter mikro, majhne in srednje pravne osebe.

ALTA BANKA IN SKUPINA ALTA GROUP V LETIH 2024 IN 2025
ALTA BANKA — BILANCA STANJA (MIO EUR)
Postavka20242025Sprememba (%)
Bilančna vsota1.035,661.654,81+59,8
Gotovina in sredstva pri centralni banki474,64771,62+62,6
Krediti strankam412,69646,32+56,6
Vloge strank820,881.316,37+60,4
Delniški kapital103,86146,85+41,4
Kapital skupaj135,81190,44+40,2
ALTA BANKA — POSLOVANJE (MIO EUR)
Postavka20242025Sprememba (%)
Prihodki od obresti37,2652,99+42,2
Odhodki za obresti14,6025,71+76,1
Čisti dobiček13,6811,66-14,8
Število zaposlenih381562+47,5
SKUPINA ALTA GROUP — KONSOLIDIRANO (MIO EUR)
Postavka20242025Sprememba (%)
Sredstva1.274,441.998,63+56,8
Kapital156,53259,78+66,0
Čisti dobiček18,7531,96+70,5
Število zaposlenih575984+71,1
*podatki za leti 2024 in 2025, v milijonih evrov, preračunano po srednjem tečaju NBS na dan 31. 12. 2025 (117,2820 dinarja za evro); vir: APR

Konec lanskega leta je imela Alta banka v gotovini in pri centralni banki 772 milijonov evrov, kar je bilo 46,6 odstotka bilančne vsote in 58,6 odstotka vlog strank, krediti pa so dosegli 49,1 odstotka vlog. Centralna banka v sporočilu ni navedla, v katerem obdobju in v kolikšnem obsegu se je stanje banke poslabšalo.

Bilančna vsota banke se je po izračunu CompanyWall od konca leta 2021 povečala 5,8-krat, samo lani pa za 59,8 odstotka. Vloge strank so lani zrasle za 60,4 odstotka na 1,32 milijarde evrov, število zaposlenih pa se je povečalo s 381 na 562. Delniški kapital se je od konca leta 2022 povečal 5,6-krat na 147 milijonov evrov. Čisti dobiček se je lani zmanjšal za 14,8 odstotka na 11,7 milijona evrov. Odhodki za obresti so se povečali za 76,1 odstotka, prihodki od obresti pa za 42,2 odstotka.

Po izračunu CompanyWall je banka predstavljala 82,8 odstotka konsolidiranih sredstev skupine Alta Group, ki je imela konec lanskega leta 1,99 milijarde evrov sredstev, 260 milijonov evrov kapitala in 984 zaposlenih. Čisti dobiček skupine se je lani povečal za 70,5 odstotka na 32,0 milijona evrov. Naložbe banke v odvisne družbe so se lani povečale z 2,3 na 24,6 milijona evrov, v Severni Makedoniji pa je banka prevzela Stopansko banko Bitola, ki zdaj posluje kot Alta banka Bitola. Po zadnjem objavljenem obrazcu s stanjem na 31. marec letos je Alta banka poslovala v 17 poslovalnicah, njena edina lastnica pa je po podatkih iz registra od 8. oktobra družba Alta Group.

ALTA BANKA OD LETA 2021 DO 2025
RAST BANKE V PETIH LETIH (MIO EUR)
LetoBilančna vsotaVloge strankČisti dobiček
2021283,44230,410,10
2022470,44413,070,43
2023680,09528,459,43
20241.035,66820,8813,68
20251.654,811.316,3711,66
*podatki za leta 2021 do 2025, v milijonih evrov, preračunano po srednjem tečaju NBS na dan 31. 12. 2025 (117,2820 dinarja za evro); vir: APR

Družba Alta Group je 15. maja napovedala, da bo svojih 1.878.167 delnic Addiko Bank, kar je 9,63 odstotka vseh delnic, ponudila v prevzem skupini Raiffeisen Bank International (RBI) po 26,50 evra za delnico, in jih ni umaknila niti potem, ko je NLB ponudbo zvišala na 37 evrov. Po ceni NLB bi bil njen delež vreden 69,5 milijona evrov, po ceni RBI pa 49,8 milijona evrov. Skupina RBI je do izteka prevzemnega obdobja zbrala izjave o sprejemu za 56,16 odstotka delnic, zajetih v ponudbi, in presegla 55-odstotni prag uspešnosti, ponudba NLB pa ni uspela. Avstrijska skupina je že ob objavi prevzemne namere 8. aprila sporočila, da namerava banke Addiko v Srbiji, Bosni in Hercegovini ter Črni gori prodati družbi Alta Group, ljubljansko Addiko Bank, zagrebško banko in dunajsko matico pa obdržati. Zaključek te prodaje je napovedala za drugo polovico leta 2027. Ljubljanska Addiko Bank ima po podatkih iz poslovnega registra 20 poslovnih enot in je v stoodstotni lasti dunajske Addiko Bank AG. Skupina RBI se do objave tega članka o odvzemu dovoljenja Alta banki ni javno odzvala, prav tako ne družba Alta Group.

Centralna banka je odločitev sprejela šest dni po predčasnih parlamentarnih volitvah 25. oktobra, na katerih je po preliminarnih izidih Republiške volilne komisije Študentska lista z več kot 52 odstotki glasov osvojila absolutno večino sedežev v skupščini, lista okoli Srbske napredne stranke pa približno 39 odstotkov glasov. Predsednik Demokratske stranke Srđan Milivojević je ta teden vložil kazensko ovadbo zoper guvernerko Jorgovanko Tabaković ter neznane uslužbence in odgovorne osebe v centralni banki in Alta banki zaradi suma nepravilnosti pri odobritvi pretvorbe dinarskih sredstev v evre za potrebe Alta banke in pri odločanju o njihovem prenosu v tujino. Guvernerka je v izjavah ta teden zapisala, da centralna banka nadzor nad bankami izvaja neprekinjeno in ne glede na politične okoliščine, da podatkov o posameznih nadzornih postopkih kot zaupnih informacij ni dovoljeno razkriti javnosti zunaj okvirov, ki jih določa zakon, in da zaradi širjenja nepreverjenih in senzacionalističnih navedb enako škodo trpijo vsi državljani.

Bonitetna hiša Fitch je sredi oktobra zapisala, da pričakuje zaključek prevzemne ponudbe RBI za Addiko novembra, če bodo do takrat izdana regulatorna dovoljenja. Preostali delničarji Addiko Bank lahko ponudbo RBI po 26,50 evra za delnico sprejmejo do 3. novembra.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim