Carrefour zaradi izropanih trgovin ob skoraj 14 odstotkov, lastnik Ray-Bana dvignil pariško borzo

foto: By Julian Stallabrass - https://www.flickr.com/photos/slowkodachrome/5139587636/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=140658778

Delnica francoskega trgovca Carrefour je v sredo izgubila 13,80 odstotka, potem ko je družba zaradi nemirov in ropanja trgovin v Franciji znižala napoved letnega dobička, pariški indeks CAC 40 pa je pridobil 1,06 odstotka na 7.921,68 točke. Pariško borzo so po poročanju Reutersa dvignili dobri rezultati družbe EssilorLuxottica, lastnice blagovne znamke Ray-Ban, katere delnica se je po podatkih Trading Economics podražila za 15,48 odstotka. Vseevropski indeks Stoxx Europe 600 je pridobil 0,92 odstotka, severnomorska nafta brent pa je v četrtek ob 6.53 po podatkih Trading Economics stala pri 110,93 dolarja za sod.

Nemiri, ropanje in policijske ure so po navedbah družbe Carrefour, ki jih povzema Reuters, zvišali stroške in ovirali poslovanje trgovin. Izropanih je bilo okoli 50 trgovin, družba pa pričakuje, da se bo njen poslovni dobiček letos zaradi tega znižal za 80 do 200 milijonov evrov, poroča portal finanzen.ch.

SVETOVNI BORZNI INDEKSI, SREDA 21. 10. 2026
EVROPA — ZAKLJUČEK
IndeksZaključekSpr. (%)
Stoxx Europe 600644,49+0,92
DAX (Nemčija)25.645,04+1,35
CAC 40 (Francija)7.921,68+1,06
FTSE MIB (Italija)49.643,69+1,17
IBEX 35 (Španija)19.323,50+1,21
FTSE 100 (Velika Britanija)10.753+0,19
ZDA — ZAKLJUČEK
IndeksZaključekSpr. (%)
Nasdaq Composite26.701,61+1,05
Dow Jones Industrial Average52.856,09+0,69
S&P 5007.757,74+0,58
Lider.si | Vir: Reuters, Yahoo Finance, finanzen.ch, Trading Economics; zaključne vrednosti 21. 10. 2026

Družbi EssilorLuxottica so se prihodki v tretjem četrtletju ob stalnih deviznih tečajih povečali za 7,2 odstotka, kar je po poročanju Reutersa preseglo pričakovanja analitikov. Nemški DAX je pridobil 1,35 odstotka na 25.645,04 točke, italijanski FTSE MIB 1,17 odstotka in španski IBEX 35 1,21 odstotka, kažejo podatki Trading Economics. Delnica družbe SAP se je podražila za 3,52 odstotka, delnica družbe ASML pa za 2,64 odstotka. Ben Gutteridge, vodja tržnih analiz pri družbi Invesco, je za Reuters dejal, da bodo dobri rezultati pomagali, vendar ne bodo prevladujoča zgodba, politika pa bo kratkoročno še naprej zavirala donosnost.

Tehnološki indeks Nasdaq Composite je pridobil 1,05 odstotka na 26.701,61 točke, širši S&P 500 0,58 odstotka na 7.757,74 točke, Dow Jones Industrial Average pa 0,69 odstotka na 52.856,09 točke, kažejo podatki Reutersa in Yahoo Finance. Tehnološki sektor je bil po poročanju Reutersa največji dobitnik med enajstimi sektorji indeksa S&P 500.

DELNICE IN OBVEZNICE, SREDA 21. 10. 2026
EVROPA — DELNICE (EUR)
DelnicaZaključekSpr. (%)
EssilorLuxottica173,80+15,48
SAP208,65+3,52
Airbus198,78+2,69
ASML1.493,80+2,64
Siemens266,75+2,50
Sanofi73,57-0,01
Rheinmetall1.021,00-3,17
Carrefour14,05-13,80
ZDA — DELNICE (USD)
DelnicaZaključekSpr. (%)
SpaceX159,31+7,79
Dell485,88+5,27
IBM251,49+3,96
Tesla386,47+3,41
AMD552,72+3,36
Nvidia221,97+2,54
Meta697,43+0,46
Alphabet334,76-1,62
Netflix65,05-5,30
OBVEZNICE ZDA — DONOSNOST
RočnostDonosnost (%)Spr. (o. t.)
10 let5,13+0,01
Lider.si | Vir: Trading Economics, Yahoo Finance (SpaceX, Tesla); zaključne vrednosti 21. 10. 2026

Delnica družbe SpaceX se je podražila za 7,79 odstotka, potem ko je družba objavila prvi dobiček kot javna delniška družba, delnica družbe Super Micro Computer pa je bila med največjimi dobitnicami indeksa S&P 500, ker je družba napovedala četrtletne prihodke in maržo nad pričakovanji analitikov, poroča Reuters. Delnica družbe Nvidia je pridobila 2,54 odstotka, družbe AMD 3,36 odstotka in družbe Dell 5,27 odstotka, kažejo podatki Trading Economics.

Angelo Kourkafas, višji svetovni strateg pri družbi Edward Jones, je po poročanju Reutersa ocenil, da poročili družb SpaceX in Super Micro ne bosta odgovorili na vsa vprašanja vlagateljev o donosih naložb v umetno inteligenco, sta pa dober začetek. “Odziv tehnološkega trga je potrditev, da trgovanje z umetno inteligenco ostaja nedotaknjeno,” je za Reuters dejal Marc Dizard, glavni naložbeni direktor pri banki Huntington, ki je posvaril, da se razpoloženje glede umetne inteligence lahko hitro obrne.

Delnica družbe Netflix je izgubila 5,30 odstotka, kažejo podatki Trading Economics. Družba je po poročanju Yahoo Finance napovedala prihodke v četrtem četrtletju v višini 13,44 milijarde dolarjev, analitiki pa so pričakovali 13,51 milijarde. Delnica telekomunikacijske družbe AT&T je izgubila šest odstotkov, Dizard pa je po poročanju Reutersa ocenil, da so rezultati družbe SpaceX okrepili strah, da bo SpaceX postal močnejši tekmec družbe AT&T.

Po zaprtju borze je družba Meta objavila 26-odstotno rast prihodkov v tretjem četrtletju na 64,6 milijarde dolarjev, analitiki pa so pričakovali 63,3 milijarde, poroča Fortune. Letošnje naložbe je družba napovedala v razponu od 135 do 145 milijard dolarjev, njena delnica pa je bila v podaljšanem trgovanju višja za več kot dva odstotka. Tesla je pri prihodkih na lanski ravni, 28,05 milijarde dolarjev, ustvarila 787 milijonov dolarjev čistega dobička, 43 odstotkov manj kot pred letom dni, naložbe pa so se družbi v četrtletju več kot podvojile na 4,73 milijarde dolarjev, poroča Electrek. Delnica družbe Tesla je v sredo pridobila 3,41 odstotka, v četrtek ob 6.55 pa je po podatkih Trading Economics izgubljala 4,41 odstotka.

SUROVINE, SREDA 21. 10. IN ČETRTEK 22. 10. 2026
SREDA 21. 10. 2026 — ZAKLJUČEK
SurovinaCena (USD)Spr. (%)
Brent, sod108,82+0,03
WTI, sod97,15-0,68
ČETRTEK 22. 10. 2026 — OB 6.54
SurovinaCena (USD)Spr. (%)
Brent, sod110,93+1,94
WTI, sod98,71+1,61
Kurilno olje ZDA, galona4,84+1,64
Bencin ZDA, galona3,17+1,49
Zemeljski plin ZDA, MMBtu2,73-1,99
Zlato, unča4.091,36-1,20
Srebro, unča56,33-2,80
Baker, funt6,44-1,51
ZALOGE V ZDA, TEDEN DO 16. 10. 2026
ZalogeMilijon sodovSpr. (mio sodov)
Surova nafta412,5-3,06
Dizel in kurilno olje104,3+1,68
Lider.si | Vir: Reuters (zaključek, EIA), Trading Economics (četrtek); sprememba WTI izračun Lider.si iz spremembe za 0,67 dolarja

Brent je v sredo trgovanje končal pri 108,82 dolarja za sod, za tri cente više kot dan prej, čeprav se je med trgovanjem podražil za več kot dva dolarja, poroča Reuters. Ameriško zunanje ministrstvo je v sredo uslužbencem ameriške vlade, ki ne opravljajo nujnih nalog, in njihovim družinam ukazalo odhod iz Savdske Arabije, poroča CBS News. Savdsko ministrstvo za energijo je po poročanju CBS News sporočilo, da je zračna obramba v torek prestregla brezpilotni letalnik nad naftnim poljem Šajba, padajoči ostanki pa so ubili dve osebi.

Zlato je v četrtek zjutraj po podatkih Trading Economics stalo pri 4.091,36 dolarja za unčo, 1,20 odstotka niže kot ob sredinem zaključku. Terminske pogodbe na indeksa Nasdaq 100 in S&P 500 so bile v četrtek zjutraj po podatkih Trading Economics nižje za 0,6 oziroma 0,4 odstotka.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Popularno

Novi broj magazina „Lider.si” donosi brojne ekskluzivne poslovne priče, intervjue i događaje iz regije i svijeta…

Komentarji

Želite v Googlu videti več aktualnih novic iz lider.si?

Dodajte lider.si med svoje prednostne vire v Googlu. Tako boste naše aktualne novice pogosteje videli v iskanju Google in storitvi Google Discover.

Hitreje nas najdete v iskanju

Več naših novic v Google Discoverju
Bodite na tekočem z najnovejšim