Sindikat kmetov Slovenije skrbi čedalje večja izpostavljenost napadom zveri, opozarjajo po pokolu več kot 30 ovac v Preddvoru. Na ministrstvo za naravne vire in prostor so naslovili pismo, v katerem izpostavljajo novo evropsko zakonodajo, ki daje državi več manevrskega prostora pri upravljanju populacije volkov.
Sindikat kmetov opozarja na materialno in psihološko škodo, ki jo povzročajo volkovi, ter na nevarnost, ki jo skupaj z medvedi predstavljajo prebivalcem na podeželju. Nedavna sprememba evropske zakonodaje je znižala varstveni status volka iz “strogo zaščitenega” v “zaščitenega”. Zdaj, ko imajo članice EU večjo prožnost pri upravljanju populacij zveri, Slovenija glede perečega problema ne bi smela več biti tako pasivna, opozarja predstavnik sindikata Stanislav Bergant.
V pismu sindikat izpostavlja, da škoda, ki jo povzročajo volkovi, pušča tudi psihološke posledice in vpliva na njihovo motivacijo pri opravljanju poklica. Kmetje poudarjajo, da vse večja prisotnost velikih zveri ogroža kmetijstvo in resno grozi ohranjanju pašne tradicije in podeželske kulturne krajine: “Noben kmet ne redi in ne bo redil domačih živali za hrano volkovom ali za povračilo škod.”
Poleg prenove zakonodaje in strategij upravljanja sindikat zahteva vzpostavitev odškodninskega sistema, saj je lastnica zveri država, ki naj odgovarja tako za stroške zaščite in škode kot za duševne posledice. Obenem se kmetom samoregulacija ne zdi zadostna, edino učinkovito orodje je po njihovem odstrel. Med temeljnimi zahtevami sindikata je coniranje območij zveri za preprečitev širjenja, določitev območja strogega varstva na jugovzhodu, robnega območja z omejitvijo produkcije in več območij brez zveri. Nujna se jim zdi še omejitev reprodukcije – vključno z odpravo reproduktivnih povezav z alpskimi regijami.
Preberite več:
Odločitve naj po mnenju sindikata potrjujejo lokalne skupnosti, ki na dotičnih območjih živijo. Nujni sistemski preobrat pa naj izkoristi nove evropske možnosti za zaščito interesov slovenskega podeželja, zahtevajo.